+373 22224937

office@contabilsef.md

Nu au fost gasit nimic!

ContabilSef Logo
  • Noutăţi
    • Contabilsef.md
    • Știri
  • Articole
    • Contabilitate
    • Fiscalitate
    • Întrebări-Răspunsuri
    • Resurse Umane
    • Sinteza Monitorului Oficial
    • Diverse
  • Instruire
    • Orarul seminarelor
    • Cursuri video
  • Servicii
    • Consultații online
    • Revista electronică ”Contabilsef.md”
    • Abonamente la revistă
    • Completăm Declarația VEN12
  • Informaţii utile
    • Indicatori fiscali
    • SNC 2020
    • Formulare
      • Contabile
        • Documente primare cu regim special
        • Documente primare
      • Fiscale
      • Rapoarte statistice
      • Situatii financiare
    • Modele de contracte
    • Planul de conturi
    • Legislația
      • Legislația contabilă
        • Acte normative
        • Scrisori
      • Legislaţia fiscală
        • Acte normative
        • Scrisori
        • Codul Fiscal
        • Impozitarea internationala
        • Acte ale autorităților locale publice
      • Legislaţia muncii
        • Acte normative
        • Codul Muncii
      • Asigurarea socială şi medicală
        • Acte normative
        • Scrisori
        • Tratate internaționale
  • Despre noi
  • Contacte

Nu au fost gasit nimic!

ContabilSef Logo
  • Noutăţi
    • Contabilsef.md
    • Știri
  • Articole
    • Contabilitate
    • Fiscalitate
    • Întrebări-Răspunsuri
    • Resurse Umane
    • Sinteza Monitorului Oficial
    • Diverse
  • Instruire
    • Orarul seminarelor
    • Cursuri video
  • Servicii
    • Consultații online
    • Revista electronică ”Contabilsef.md”
    • Abonamente la revistă
    • Completăm Declarația VEN12
  • Informaţii utile
    • Indicatori fiscali
    • SNC 2020
    • Formulare
      • Contabile
        • Documente primare cu regim special
        • Documente primare
      • Fiscale
      • Rapoarte statistice
      • Situatii financiare
    • Modele de contracte
    • Planul de conturi
    • Legislația
      • Legislația contabilă
        • Acte normative
        • Scrisori
      • Legislaţia fiscală
        • Acte normative
        • Scrisori
        • Codul Fiscal
        • Impozitarea internationala
        • Acte ale autorităților locale publice
      • Legislaţia muncii
        • Acte normative
        • Codul Muncii
      • Asigurarea socială şi medicală
        • Acte normative
        • Scrisori
        • Tratate internaționale
  • Despre noi
  • Contacte
Contact information

+373 22224937

office@contabilsef.md

Follow us
    Contabilsef.md
    Taxa pentru dispozitivele publicitare
    23.07.2026

    Disponibil doar pentru abonații la Revista electronică.

    Taxa pentru dispozitivele publicitare


    Această taxă este reglementată de Titlul VII al Codului fiscal („Taxele locale”, art. 288–298) și de anexa la acest titlu. Mai jos sunt reunite, pentru o singură taxă, toate elementele necesare aplicării: cine o datorează, ce se impozitează, cum se stabilește cota, ce scutiri există, cum se calculează, când se plătește și ce dare de seamă se prezintă.

    Subiecții impunerii

    Persoanele fizice înregistrate în calitate de întreprinzător și persoanele juridice care dețin în posesie/folosință sau sunt proprietari ai dispozitivelor publicitare destinate amplasării publicității proprii (art. 290 lit. q)).

    Obiectul impunerii și baza impozabilă

    Suprafața feței (fețelor) dispozitivului publicitar destinată amplasării publicității proprii. Unitatea de măsură: lei anual pentru fiecare metru pătrat (art. 291 alin. (1) lit. q) și anexa). În conformitate cu art 288 Dispozitiv publicitar reprezintă un sistem de comunicare vizuală pentru plasarea publicităţii exterioare, cum ar fi afişele, panourile, standurile, instalaţiile şi construcţiile (situate separat sau suspendate de pereţii şi de acoperişurile clădirilor), firmele tridimensionale, firmele luminoase, tablourile electromecanice şi electronice suspendate, alte mijloace tehnice.

    Cotele taxei

    Titlul VII al Codului fiscal nu stabilește cote fixe. Cota concretă (în lei sau, după caz, în procente din baza impozabilă) se aprobă anual de consiliul local, odată cu adoptarea bugetului local (art. 292 și art. 297 din Codul fiscal). La stabilirea cotelor, autoritatea publică locală se conduce de principiile previzibilității, transparenței decizionale și echitabilității (art. 297 alin. (8)).

    Cotele se stabilesc în funcție de suprafața feței (fețelor) dispozitivului publicitar și de locul amplasării (art. 297 alin. (6) lit. d)).

    Cota aplicabilă în localitatea unde se află obiectul impunerii se verifică în deciziile consiliului local, publicate pe: sfs.md/ro/acte-emise-de-catre-appl  și  actelocale.gov.md. Pentru mun. Chișinău cotele găsiți aici. 

    Scutiri și înlesniri

    Sunt scutite de plata tuturor taxelor locale (art. 295 din Codul fiscal): autoritățile publice și instituțiile finanțate de la bugetele de toate nivelurile; misiunile diplomatice și oficiile consulare (pe bază de reciprocitate); Banca Națională a Moldovei; proprietarii/deținătorii bunurilor rechiziționate în interes public; subiecții care desfășoară activitate în calitate de rezident al parcului pentru tehnologia informației (taxele fiind incluse în impozitul unic).

    Scutire specifică: persoanele care plasează/difuzează publicitate cu mesaj de interes public, pentru perioada afișării acestuia (art. 295 lit. k)). Mesaj de interes public reprezintă publicitate ce are ca obiect promovarea unor valori, idei și/sau scopuri de interes public ori comunitar, difuzată în vederea creșterii gradului de conștientizare, schimbării atitudinii și a comportamentului social, prevenirii și contracarării viciilor sociale.

    Suplimentar, autoritatea publică locală poate (art. 296): acorda scutiri peste cele de la art. 295; acorda amânări la plată pe anul fiscal respectiv; prevedea înlesniri pentru categoriile social-vulnerabile — cu condiția operării modificărilor corespunzătoare în bugetul local.

    Modul de calcul

    Taxa se calculează de sine stătător de către subiectul impunerii (art. 293 alin. (1) din Codul fiscal), pornind de la baza impozabilă și de la cota stabilită de autoritatea publică locală, cu achitarea în același termen în care se prezintă darea de seamă.

    Taxa se calculează din ziua indicată de autoritatea publică locală în autorizația/notificarea/coordonarea corespunzătoare și până în ziua expirării, suspendării, anulării sau retragerii acesteia (art. 293 alin. (5)). Notificarea instalării dispozitivului publicitar (notificare) este manifestarea de voinţă a solicitantului, prin care autorităţii abilitate i se notifică condiţiile de instalare a dispozitivului publicitar, suprafaţa de afişaj pentru calcularea şi achitarea taxelor locale, conformarea pe propria răspundere la condiţiile stabilite prin lege pentru instalarea dispozitivului publicitar şi pentru conţinutul materialelor publicitare, precum şi asumarea unor drepturi şi obligaţii ((art. 3 Legea nr. 62/2022 ”Cu privire la publicitate”).

    Termenul de plată și de prezentare

    Taxa se achită, iar darea de seamă se prezintă, semestrial, până la data de 25 a lunii imediat următoare semestrului de gestiune (anexa la Titlul VII).

    Semestrul I 2026: termenul legal de 25 iulie 2026 cade sâmbătă, prin urmare se transferă pe prima zi lucrătoare — luni, 27 iulie 2026. Pentru semestrul II — până la 25 ianuarie 2027.

    Darea de seamă și note de completare

    Se raportează prin Darea de seamă pe taxele locale (Forma TL 13), aprobată prin Ordinul IFPS nr. 1603/2012. Se prezintă obligatoriu electronic, semestrial, cu codul perioadei fiscale în formatul S/0N/AAAA (de exemplu, S/01/2026 pentru semestrul I 2026).

    În tabelul dării de seamă, taxa se reflectă în rândul propriu (denumirea conform Titlului VII): baza impozabilă în col. 5, cota APL în col. 6, suma calculată în col. 7 (col. 5 × col. 6), facilitățile în col. 8–9, iar suma spre plată în col. 10 (col. 7 − col. 8). Indicatorii se reflectă pentru perioada gestionară, fără cumulare anuală.

    Darea de seamă se prezintă și de contribuabilii scutiți, când suma spre plată este zero. Nu se prezintă dacă nu există obiect al impunerii sau dacă taxa respectivă nu a fost stabilită de autoritatea publică locală (pct. 6–7 din Instrucțiune). Contribuabilii cu subdiviziuni/obiecte în alte localități completează întâi Anexa la darea de seamă (pe fiecare cod CUATM), apoi darea de seamă propriu-zisă.

    Aspecte din practica fiscală (BGPF, cap. 6)

    A nu se confunda cu taxa de plasare a publicității (litera c): acolo se impozitează venitul din serviciul de publicitate prestat terților, aici — suprafața dispozitivului pe care întreprinzătorul își amplasează publicitatea proprie.

    Pentru situații specifice de aplicare (momentul apariției/încetării obligației, obiecte multiple, coordonări și autorizații), consultați Baza generalizată a practicii fiscale, cap. 6.

    Atrageți atenția la următoarele întrebări:

    6.16.3.3  Apare obligația de calculare și achitare a taxei pentru dispozitivele publicitare, în cazul în care dispozitivul publicitar conține emblema firmei și/sau marca comercială?

    În cazul în care pe dispozitivul publicitar se amplasează publicitatea exterioară proprie, subiectul impunerii cu taxa pentru dispozitivele publicitare are obligația de a o calcula și achita (cu excepția situațiilor în care acesta, conform art. 30 alin. (1) din Legea nr. 62/2022 ”Cu privire la publicitate”, nu constituie publicitate exterioară şi nu necesită notificarea instalării dispozitivului publicitar).

    6.16.3.4 În cazul în care dispozitivul publicitar amplasat în exteriorul locurilor de comerţ şi/sau de prestări servicii conține emblema firmei și/sau marca comercială, dar și altă informație aferentă desfășurării activității de întreprinzător, apare obligația de calculare și achitare a taxei pentru dispozitivele publicitare?

    În cazul în care pe dispozitivul publicitar amplasat în exteriorul locurilor de comerț şi/sau de prestări servicii se amplasează publicitate exterioară proprie, obligația de calculare și achitare a taxei pentru dispozitivele publicitare apare în toate cazurile (cu excepția celor în care acesta, conform art. 30 alin. (1) din Legea nr. 62/2022 ”Cu privire la publicitate”, nu constituie publicitate exterioară şi nu necesită notificarea instalării dispozitivului publicitar).

    6.16.3.5 În care cazuri publicitatea difuzată prin intermediul dispozitivelor publicitare amplasate pe/în mijloace de transport este obiect al impunerii cu taxa pentru dispozitivele publicitare?

    Baza impozabilă a taxei pentru dispozitivele publicitare, conform lit. q) col. 2) al anexei la titlul VII din Codul fiscal, constituie suprafaţa feţei (feţelor) dispozitivului publicitar pe care se amplasează publicitatea exterioară proprie.

    Publicitatea exterioară (outdoor), potrivit art. 3 al Legii nr. 62/2022 ”Cu privire la publicitate” (în continuare - Lege), include şi publicitatea difuzată prin intermediul dispozitivelor publicitare amplasate pe/în mijloace de transport.

    Taxa pentru dispozitivele publicitare se calculează, conform art. 293 alin. (5) din Codul fiscal, din ziua indicată de către autoritatea administraţiei publice locale în autorizaţiile/notificările eliberate de către aceasta şi pînă în ziua în care termenul de valabilitate a acestora a expirat sau acestea au fost suspendate, anulate, retrase în modul stabilit de legislaţia în vigoare.

    Conform art. 40 alin. (1) din Lege, afişarea imaginilor publicitare pe/în vehiculele aflate în trafic interraional sau internaţional, de pasageri sau de mărfuri, precum şi pe taximetre, se efectuează pe bază de contracte încheiate cu proprietarii acestora, înregistrate la autoritatea administraţiei publice locale pe al cărei teritoriu este înregistrat respectivul vehicul, şi cu avizul prealabil al Poliţiei. Prevederile prezentului alineat nu se aplică denumirii şi imaginii de firmă ale proprietarului/posesorului de vehicul sau imaginilor publicitare cu privire la produsele sau serviciile prestate de către proprietarul sau posesorul vehiculului.

    Drept urmare, publicitatea difuzată prin intermediul dispozitivelor publicitare amplasate pe/în mijloace de transport nu este obiect al impunerii cu taxa pentru dispozitivele publicitare.

    TAGS:
    23.07.2026

    Disponibil doar pentru abonații la Revista electronică.

    Share:
    Comentarii

    articol form name icon
    articol form email icon
    articol form message icon
    Adresa dvs. de e-mail nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate *

    Instruire

    Vezi toate

    Cursuri video

    contabilsef.md

    Mai detaliat
    ContabilSef Logo

    Contabilsef.md este pagina web destinată contabililor, auditorilor, consultanților fiscali și specialiștilor în resurse umane. Vizitând pagina noastră, vă veți extinde cunoștințele privind contabilitatea, impozitarea, modul corect de organizare a evidenței contabile, întocmirea completă și corectă a rapoartelor și declarațiilor fiscale și multe alte. Totodată puteți găsi o mulțime de materiale relevante legate de aplicarea legislației fiscale și cea a muncii.

    ContabilSef LogoContabilSef Logo
    +373 22224937+373 60347700
    office@contabilsef.md

    Chișinău, str. Mitropolit
    Varlaam 65, of.313, MD-2001

    Despre noi

    • Contacte
    • Consultații online
    • Termeni și condiții
    • Despre noi

    Noutăţi

    • Contabilsef.md
    • Știri

    Articole

    • Contabilitate
    • Fiscalitate
    • Întrebări-Răspunsuri
    • Resurse Umane
    • Sinteza Monitorului Oficial
    • Diverse

    Informaţii utile

    • Indicatori fiscali
    • SNC 2020
    • Formulare
    • Modele de contracte
    • Planul de conturi
    • Legislația

    Contacte

    +373 22224937+373 60347700
    office@contabilsef.md

    Chișinău, str. Mitropolit
    Varlaam 65, of.313, MD-2001

    2023 © ContabilSef

    With CreativSoft