37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Увольнение по статье!

Увольнение по статье!

Увольнение по статье!Вопрос:Человек не вышел на работу в течении 5 дней без уважительной причины. Как правильно уволить по статье? Ответ: Если человек не вышел на работу, вы увольняете его за прогул. Отсутствие на работе без уважительной причины в течение 4-х часов считается прогулом. При этом вы должны на основании докладной записки непосредственного руководителя и табеля рабочего времени:1. Написать письмо с просьбой прийти на работу с объяснением причин отсутствия на работе, или что бы позвон...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

  1. Casandra spune:

    Din care moment se concediaza si pina cind se plateste?
    a) din ziua ce nu a mai iesit la lucru
    b) sau din ziua cind expira termenul acordat p/u explicatii?

  2. Daniela spune:

    Ordinul de concediere il facem cu prima zi de absenta la serviciu, in tabelul de pontaj prezentam AN (absenta nemotivata, pina in ziua explicatiei, sau pina in ziua cind trebuia sa se prezinte si nu s-a prezentat) de obicei asa persoane nu se mai prezinta decit peste ceva timp, sau deloc… lor le este mai usor sa zica la 31 ani ca nu au carnet si nu au lucrat niciodata, sau au lucrat neof…sau ca au pierdut carnetul..ce bine ar fu daca ar fi posibila o baza de date a deschiderii carnetul, compania, anul data etc

  3. Sergiu spune:

    Buna ziua. Spuneti-mi va rog ce se intimpla cu salariul persoanei care nu sa prezentat la serviciu si a fost eliberata pe articol de incalcare?

    1. Super contabil spune:

      Conform situatiei create salariul ne ridicat se pastreaza la deponenti, conform Codul Civil art 267 al. 1 pina la 3 ani de zile. In acest timp trebuie sal ridicati, indiferent care nu ar fi eliberarea salariul muncitorului nimeni nu are drept sa agoniseasca in alte interese.

  4. Марианна spune:

    Здравствуйте!я устроилась на работу 2010 году временно на период декрета основного работника.пока основной работник была по уходу за детьми,я тоже родила 2013 году.в январе 2016 года основной работник вышел на работу.а меня не уволили в тот день когда постоянный работник вышел на работу.мне позвонили в мае и заявили,чтобы я написала заявление по собственному желанию или уволят по статье.имеют ли они право меня сейчас увольнять?и еще я в сентябре опять выхожу в декрет.после рождения второго ребенка и оформления на пособие по уходу ,если я напишу по собственному желанию заявления не отберут ли детские пособия?фактически же я стану незастрахованным лицом.как поступить в этом случае?

  5. crudu elena spune:

    Могут ли уволить по статье 86 k имея одно нарушение

  6. valeriu damian spune:

    pe 1 septembrie nu vor sa im i de liber de la servici eu am copil clasa 1 au dreptul sa puie lipsa nemotivata daca nu merg la serviciu

  7. Skyline7774 spune:

    Daca am scris cerere de eliberare, 14 zile trebu sa lucrez dar daca no sa vin indeopste la lucru,ma vor concedia mai devreme sau cum? Am vrut deodata sa ma concediez dar au spus 14 zile sa lucrez. Plus nau vrut sami dae copia contractului si au spus ca nu pot gasi oameni in locul meu. Ce sa fac dar vreau deodata sa ma concidiez

Articole similare

Înregistrare

Restabilire

Se încarcă...