37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Privind posibilitatea acordării împrumuturilor cu dobândă între persoane fizice

Privind posibilitatea acordării împrumuturilor cu dobândă între persoane fizice

19.08.20165.077 views Mihai Popovici, Contabil

Întrebare:Poate o persoană fizică rezidentă să împrumute bani unei alte persoane fizice rezidente contra unei dobânzi? Cum se va impozita dobânda obținută din punct de vedere fiscal în cazul când împrumutătorul este persoană rezidentă? Răspuns: În conformitate cu articolul 867 din Codul civil al RM, prin contractul de împrumut, o parte (împrumutător) se obligă să dea în proprietate celeilalte părţi (împrumutatul) bani, iar...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

  1. damian mihail spune:

    daca am luat imprumut de la persoana juridica adica dumnealui da bani la procente la 10 procente ce poate el sami declare daca nui intorc procentul da numai suma care am luato

  2. ghenadie negara spune:

    in situatia Dstra imprumutatorul declara veniturile platite, dar nu cele incasate/ de incasat. in situatia cind ajungeti la o intelegere de remitere partiala a datoriei (adica nu intoarceti dobinda la intelegere), ori nu intoarceti dobinda in urma prescriptiei, „venitul” dat (adica suma datoriei/ dobinzilor neplatite), ptr Dstra nu constituie un venit impozabil, datorita unor particularitati de calcul a acestui venit (vorbesc aici de metoda de casa ptr persoanele fizice) cu stima

  3. ghenadie negara spune:

    raspunsul la intrebarea dlui DM se va citi in contextul cind DM nu este si angajatul persoanei fizice imprumutator. daca este si angajat al imprumutatorului, atunci se va tine cont de art. 19 CF al RM, adica in situatia data poate fi vorba, cu unele exceptii, despre suma anulata a datoriei

Articole similare

Înregistrare

Restabilire

Se încarcă...