37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Privind determinarea mărimii concediului anual de odihnă

Privind determinarea mărimii concediului anual de odihnă

Întrebare:Un angajat al societăţii noastre pe parcursului anului a fost în concediu din cont propriu şi de câteva ori în concediu medical. Spuneţi vă rog dacă aflarea în concediu din cont propriu şi medical participă la determinarea mărimii concediului anual de odihnă? Răspuns: Vechimea în muncă, care dă dreptul la concediu de odihnă anual se calculează conform art. 114 din Codul Muncii al RM, în care sunt specificate următoarele:     a) ...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

  1. Vitalie Dobroviceanu spune:

    Am fost angajat la serviciu începînd cu 1 octombrie 2014 și plec în concediu la 16 iunie 2015.Cîte zile de concediu mi se cuvin?

    1. Rodica L spune:

      22 de zile

  2. sve spune:

    20 zile

  3. popovici elena spune:

    sint FP de 17 ani, conediu de boala n-am avut de 6 ani. Cite zile mi se cuvin la concediu anual. Multumesc anticipat.

  4. Marina Bargan spune:

    Buna ziua. Am lucrat 9 luni intr-o institutie de invatamint. Cite zile de concediu mi se cuvin?

    1. Buga Liza spune:

      21 zile

    2. Corina spune:

      in dependenta ce functia detinea……

    3. contabil spune:

      Pentru statele didactice ( profesori, educatori) 62 zile calindaristece pt personal auxiliar ( dadaca, diridicatoare, jurist, sofer,medic, aj.eduicator) 28 zile calindaristice

  5. Boghean Viorica spune:

    Salut!! imi puteti spune la ce cont punem cind procuram documente tipizate asa cum sunt jurnal-order, dispozitii de plata si cu ce conturi corespondeaza?? va multumesc anticipat!!!

  6. Coliba Eugenia spune:

    Am fost angajata pe 10 aprilie 2015. pina acum am fost intr-un cencediu din cont propriu de 5 zile. Daca voi pleca in concediu anual pe 20 septembrie, cite zille mi se cuvin?

  7. Angela spune:

    Buna .Am si eu o intrebare. Spunetemi varog? Eu is angajata din 22.03.2015 concediul lu lam folosit,pot eu sal eu de pe 31.12.2015 si cite zile mi se cuvine?

  8. Rusu Lidia spune:

    Persoana a fost in conc.matern 17.12.12-23.10.15 pe 3 ani, de pe 24.10.15-23.1018-concediu neplatit pina la 6 ani, pe data de 2.12.15 se elibereaza.In ordin este scri de acordat concediu nefolosit 21 zile, care va fi baza de calcul, daca persoana a lucrat in institutie bugetara(colegiu)?

    1. Super contabil spune:

      1900 * 3 luni pu media de concedii

  9. Iulia spune:

    salariu ii 2200 , am fost in concediu din cont propriu 14 zile, ce salariu mi se cuvine?

  10. Ludmila spune:

    Persoana este angajata din 01.06.2015, in luna martie 2016 solicita concediul anual. Conducerea ii acorda 28 zile. Cit e de corect sau trebuie proportional lunilor lucrate.Multumesc

    1. aaa spune:

      Se poate toate 28 de zile sa ee concediu, insa daca se va elibera va trebuie sa restitue banii primiti sau sai retineti din salariu pentru concediu folosit anticipat desigur nu toate 28 de zile da cit ii va raminea folosite anticipat.

  11. Postolachi Lucia spune:

    Buna ziua! M-am aflat in concediu de maternitate de la 18.01.2016-25.05.2016 la moment sunt in concediu anual de odihna (35zile )pentru anul 2015. Spuneti-mi va rog cum se va calcula concediul aual de odihna.Multumesc anticipat

  12. Olesea spune:

    Buna! Spuneti-mi va rog, in cazul in care un angajat a lucrat trei ani consecutiv fara a-si lua oncediu, in cazul in acre scrie cerere de eliberare e necesar sa i se calculeze concedialele pe toti 3 ani sau numai pe ultimul an lucrat?

  13. D.Crețu spune:

    Spune-ți vă rog,persoana angajată la 04.01.2016 are dreptul la concediul anual de odihnă la data de 01.07.2016

  14. Bumbu Marina spune:

    am lucrat in jimnaziu 4 ani doresc sa-mi iau concediu din cont propriu pe termen de 1 an am dreptu sau nu?

  15. Mihaela B spune:

    Bună ziua!
    Cum se procedează în cazul transferului de funcție în cadrul aceleiași unități la stabilirea și calcularea perioadei de concediu? De ex: s-a lucrat 4 luni în funcția de bibliotecar, pe urmă s-a transferat în altă funcție? Sau s-a lucrat 4 luni în calitate de șef de secție patrimoniu și a avut loc transferul în funcție de maistru-instructor?

  16. Diuţă Ala spune:

    Dacă profesorul a fost în concediu medical de la 27 martie până la 7 aprilie, atunci pentru calcularea mărimii concediului se exclud ambele luni?

Articole similare

Înregistrare

Restabilire

Se încarcă...