37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Privind achitarea dividendelor fondatorilor – persoanelor fizice, pentru perioade precedente anului 2008

Privind achitarea dividendelor fondatorilor – persoanelor fizice, pentru perioade precedente anului 2008

23.06.2009 1.666 views

(Nu există încă evaluări)
Se încarcă...

Privind achitarea dividendelor fondatorilor – persoanelor fizice, pentru perioade precedente anului 2008

Întrebarea: În cazul în care agentul economic achită dividendele fondatorilor săi (persoanelor fizice rezidente) pentru perioadele precedente anului 2008 va fi necesar de reţinut la sursa de plată15%, conform art. 901 din Codul fiscal?

Răspuns: Conformart. 18 lit. m) din Codul fiscal nr. 1163-XIII din 24 aprilie 1997 (republicat în Monitorul Oficial al Republicii Moldova, ediţie speciala din 8 februarie2007), ca sursă de venit impozabilă se consideră dividendele, cu excepţia celor achitate în folosul persoanelor fizice rezidente, aferente perioadelor fiscalede pînă la 1 ianuarie 2008.

Astfel, la achitarea în folosul persoanelor fizice rezidente dividendelor aferente perioadelor fiscale de pînă la 1 ianuarie 2008 nu se aplică prevederile art. 901 din Codul fiscal şi respectiv nu se reţine la sursa de plată 15% din plata efectuată.

Comentarii

  1. Natalia spune:

    O intrebare la tema, dar cheltuielile aferente achitarii dividendelor unui nerezident (servicii bancare), diferenta de curs sunt deductibile sau nu sunt?

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...