37.9k
Home  »  Noutăţi  »  Noutăţi ContabilȘef   »   Lucrezi la monitor? Iată care sunt cerințele minime de securitate și sănătate în muncă pentru tine

Lucrezi la monitor? Iată care sunt cerințele minime de securitate și sănătate în muncă pentru tine

08.07.20165.234 views

1

(Nu există încă evaluări)
Se încarcă...

În Monitorul Oficial de astăzi, 8 iulie, a fost publicată Hotărîrea Guvernului nr. 819 din 1 iulie 2016, prin care au fost aprobate Cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă pentru lucrul la monitor, care vor intra în vigoare începând cu 1 ianuarie 2017.

Prin urmare, angajatorii vor fi obligaţi să efectueze analiza posturilor de lucru pentru a evalua condiţiile de securitate şi sănătate în muncă pe care aceştia le creează lucrătorilor, în special cu privire la posibilele riscuri pentru vedere, probleme fizice şi probleme de tensiune nervoasă. Respectiv, angajatorii vor trebui să ia măsurile corespunzătoare pentru a remedia riscurile profesionale constatate în urma evaluării menţionate, ţinând seama de efectele suplimentare şi combinate ale riscurilor profesionale.

Angajatorii vor trebui să ia măsurile corespunzătoare pentru ca:

  1. posturile de lucru create după 1 ianuarie 2017 să îndeplinească prezentele Cerinţe minime;
  2. posturile de lucru existente înainte de 1 ianuarie 2017 să fie adaptate astfel încât să corespundă prezentelor Cerinţe minime, în termen de cel mult 1 ani de la data menţionată;
  3. lucrătorii să fie informaţi cu privire la toate aspectele de securitate şi sănătate în muncă aferente postului de lucru şi, în special, cu privire la măsurile care sunt puse în aplicare în conformitate cu cerinţele minime. În toate cazurile, lucrătorii sau reprezentanţii lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă vor trebui să fie informaţi cu privire la toate măsurile de securitate și sănătate luate în conformitate cu prezentele cerinţe minime;
  4. fiecare lucrător să fie instruit cu privire la modalităţile de utilizare a postului de lucru înainte de a începe acest tip de activitate şi ori de câte ori este schimbată substanţial organizarea postului de lucru.

Totodată, angajatorii vor trebui să planifice activităţile lucrătorilor astfel încât activitatea zilnică la monitor să fie întreruptă periodic, prin pauze sau schimbări de activitate, care să reducă suprasolicitarea lucrătorilor în faţa monitorului.

Consultarea şi participarea lucrătorilor sau a reprezentanţilor lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la aplicarea prezentelor cerinţe minime se vor desfăşura în conformitate cu art. 15 din Legea securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 186-XVI din 10 iulie 2008.

Pentru protecţia ochilor şi a vederii, angajatorul va asigura lucrătorilor examinarea oftalmologică înainte de a începe lucru la monitor, prin examinarea oftalmologică la cererea angajatului la angajare, la intervale stabilite de actele normative în vigoare și atunci când lucrătorii vor simți dificultăţi vizuale cauzate de lucrul la monitor. Dacă în urma examenului oftalmologie vor fi depistate dereglări vizuale, angajatorul va fi obligat să pună la dispoziţie aparate de corecţie normale sau de corecţie speciale, cheltuielile fiind suportate în întregime de către angajator.

Utilizarea echipamentului de lucru nu trebuie să prezinte riscuri profesionale pentru lucrători, iar cerinţele minime mai conțin și date tehnice privind cum trebuie să fie ecranul, tastatura, masa de lucru sau suprafața de lucru, scaunul de lucru și mediul de lucru.

Durata generală a zilei de muncă la monitor va trebui să fie de 8 ore, totodată se va admite activitatea în schimburi cu durata de 12 ore. Pentru asigurarea capacităţii optime de muncă şi menţinerea sănătăţii, în afară de pauza obligatorie pentru prânz, în decursul zilei de muncă se vor efectua suplimentar pauze reglementate, care se vor include în timpul de muncă.

Prin urmare, în ziua de muncă de 8 ore, pauzele reglementate se vor acorda după 2 ore de la începutul schimbului şi după 2 ore după prânz, cu durata de 15 minute fiecare, iar în ziua de muncă de 12 ore, pauzele reglementate vor trebui să fie efectuate în primele 8 ore ca şi pauzele din ziua de 8 ore, iar în ultimele 4 ore, după fiecare oră câte 15 minute. Nu se va admite activitatea la monitor mai mult de 2 ore fără pauze reglementate.

În scopul combaterii monotoniei, suprasolicitărilor neuropsihice, oboselii aparatului vizual şi celui locomotor, al menţinerii capacităţii maxime de muncă, în timpul pauzelor reglementate lucrătorilor li se recomandă exerciţii fizice, pentru ochi şi relaxare psihologică.

Prezenta hotărâre nu se va aplica cabinelor şoferilor la vehicule sau cabinelor de control la utilaje, sistemelor pentru prelucrarea informaţiei numerice de la bordul mijloacelor de transport, sistemelor pentru prelucrarea informaţiei numerice prevăzute în special pentru uz public, sistemelor portabile care nu se utilizează un timp îndelungat la un post de lucru, maşinilor de calculat, caselor de marcat şi oricăror echipamente cu un afişor mic de date sau măsuri, necesare utilizării directe a echipamentului.

În Monitorul Oficial de astăzi, 8 iulie, a fost publicată Hotărîrea Guvernului nr. 819 din 1 iulie 2016, prin care au fost aprobate Cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă pentru lucrul la monitor, care vor intra în vigoare începând cu 1 ianuarie 2017.

Prin urmare, angajatorii vor fi obligaţi să efectueze analiza posturilor de lucru pentru a evalua condiţiile de securitate şi sănătate în muncă pe care aceştia le creează lucrătorilor, în special cu privire la posibilele riscuri pentru vedere, probleme fizice şi probleme de tensiune nervoasă. Respectiv, angajatorii vor trebui să ia măsurile corespunzătoare pentru a remedia riscurile profesionale constatate în urma evaluării menţionate, ţinând seama de efectele suplimentare şi combinate ale riscurilor profesionale.

Angajatorii vor trebui să ia măsurile corespunzătoare pentru ca:

  1. posturile de lucru create după 1 ianuarie 2017 să îndeplinească prezentele Cerinţe minime;
  2. posturile de lucru existente înainte de 1 ianuarie 2017 să fie adaptate astfel încât să corespundă prezentelor Cerinţe minime, în termen de cel mult 1 ani de la data menţionată;
  3. lucrătorii să fie informaţi cu privire la toate aspectele de securitate şi sănătate în muncă aferente postului de lucru şi, în special, cu privire la măsurile care sunt puse în aplicare în conformitate cu cerinţele minime. În toate cazurile, lucrătorii sau reprezentanţii lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă vor trebui să fie informaţi cu privire la toate măsurile de securitate și sănătate luate în conformitate cu prezentele cerinţe minime;
  4. fiecare lucrător să fie instruit cu privire la modalităţile de utilizare a postului de lucru înainte de a începe acest tip de activitate şi ori de câte ori este schimbată substanţial organizarea postului de lucru.

Totodată, angajatorii vor trebui să planifice activităţile lucrătorilor astfel încât activitatea zilnică la monitor să fie întreruptă periodic, prin pauze sau schimbări de activitate, care să reducă suprasolicitarea lucrătorilor în faţa monitorului.

Consultarea şi participarea lucrătorilor sau a reprezentanţilor lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la aplicarea prezentelor cerinţe minime se vor desfăşura în conformitate cu art. 15 din Legea securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 186-XVI din 10 iulie 2008.

Pentru protecţia ochilor şi a vederii, angajatorul va asigura lucrătorilor examinarea oftalmologică înainte de a începe lucru la monitor, prin examinarea oftalmologică la cererea angajatului la angajare, la intervale stabilite de actele normative în vigoare și atunci când lucrătorii vor simți dificultăţi vizuale cauzate de lucrul la monitor. Dacă în urma examenului oftalmologie vor fi depistate dereglări vizuale, angajatorul va fi obligat să pună la dispoziţie aparate de corecţie normale sau de corecţie speciale, cheltuielile fiind suportate în întregime de către angajator.

Utilizarea echipamentului de lucru nu trebuie să prezinte riscuri profesionale pentru lucrători, iar cerinţele minime mai conțin și date tehnice privind cum trebuie să fie ecranul, tastatura, masa de lucru sau suprafața de lucru, scaunul de lucru și mediul de lucru.

Durata generală a zilei de muncă la monitor va trebui să fie de 8 ore, totodată se va admite activitatea în schimburi cu durata de 12 ore. Pentru asigurarea capacităţii optime de muncă şi menţinerea sănătăţii, în afară de pauza obligatorie pentru prânz, în decursul zilei de muncă se vor efectua suplimentar pauze reglementate, care se vor include în timpul de muncă.

Prin urmare, în ziua de muncă de 8 ore, pauzele reglementate se vor acorda după 2 ore de la începutul schimbului şi după 2 ore după prânz, cu durata de 15 minute fiecare, iar în ziua de muncă de 12 ore, pauzele reglementate vor trebui să fie efectuate în primele 8 ore ca şi pauzele din ziua de 8 ore, iar în ultimele 4 ore, după fiecare oră câte 15 minute. Nu se va admite activitatea la monitor mai mult de 2 ore fără pauze reglementate.

În scopul combaterii monotoniei, suprasolicitărilor neuropsihice, oboselii aparatului vizual şi celui locomotor, al menţinerii capacităţii maxime de muncă, în timpul pauzelor reglementate lucrătorilor li se recomandă exerciţii fizice, pentru ochi şi relaxare psihologică.

Prezenta hotărâre nu se va aplica cabinelor şoferilor la vehicule sau cabinelor de control la utilaje, sistemelor pentru prelucrarea informaţiei numerice de la bordul mijloacelor de transport, sistemelor pentru prelucrarea informaţiei numerice prevăzute în special pentru uz public, sistemelor portabile care nu se utilizează un timp îndelungat la un post de lucru, maşinilor de calculat, caselor de marcat şi oricăror echipamente cu un afişor mic de date sau măsuri, necesare utilizării directe a echipamentului.

Comentarii

  1. Petru spune:

    Da fix asa si o sa faca proprietarii 🙁 , si incearca sa spui!!!

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...