37.9k
Home  »  Legislaţia  »  Legislaţia fiscală  »  Scrisori  »  Alte scrisori   »   Baza generalizată a practicii fiscale privitor la taxa pentru amenajarea teritoriului. Ordinul IFS nr. 1397 din 28.08.2013

Baza generalizată a practicii fiscale privitor la taxa pentru amenajarea teritoriului. Ordinul IFS nr. 1397 din 28.08.2013

30.08.20133.183 views

Baza generalizată a practicii fiscale privitor la taxa pentru amenajarea teritoriului. Ordinul IFS nr. 1397 din 28.08.2013   1. (6.2.2.4) Apare oare obligaţia contribuabilului de a calcula şi achita taxa pentru amenajarea teritoriului, în cazul în care fondatorul, este angajat prin contract de muncă la o altă întreprindere şi este inclus în efectivul trimestrial de salariaţi al acesteia? Potrivit art.290 lit.a) din Codul fiscal, subiecţi ai im...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

  1. Veaceslav Ciobanu spune:

    Presupun ca legislatorul pune in cuvintul „fondator” alt continut, de exemplu, de asociat al intreprinderii, actionar, participant, etc. Fondatorul fondeaza intreprindere si dupa ce o inregistreaza la Camera inregistrarii de stat pierde statutul de fondator si devine asociat, actionar. Fondatorii intreprinderii pot sa-si vinda cotai. Si nu mai este nici fondator, nici asociat. Cine din ei fondatorul sau asciatul nou constituie baza de calcul pentru taxa pentru amenajarea teritoriului? Din textul legii reiese ca persoanele care au fondat intreprinderea (fondatorii) constituie baza de calcul, macar ca pot sa nu aiba la moment nici o legatura cu intreprinderea?

  2. Ludmila spune:

    Si in cazul cind fondatorul este cetatean strain si chiar intradevar nu are nici o treaba cu TAT din Republica Moldova tot se calculeaza?

  3. Vasile spune:

    Si noi am primit raspuns de la inspectoratul fiscal municipal referitor la intrebarea :”Contribuabilul nu activează şi nu are salariaţi. În acest caz, contribuabilul are obligaţia de a calcula şi transfera la buget taxa pentru amenajarea teritoriului pentru fondatorul întreprinderii ?” si raspunsul oficial este ca pentru fondator nu se achita taxa amenajarii teritoriului,daca nu activeaza in cadrul intreprinderii.

  4. Nadejda spune:

    Avem SRL si nu activam suntem obligati sa achitam taxa pe amenajarea teritoriului, luind in consideratie ca fondatorul nu activeaza si nu avem nici angajati?

Articole similare

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...