Blocul dedicat impozitării persoanelor juridice și a persoanelor fizice care practică activitate de întreprinzător este printre cele mai consistente ale proiectului de lege pentru simplificarea legislației fiscale, aflat în consultare publică repetată până la 21 august 2026. Autorii invocă nevoia de a uniformiza tratamentul fiscal între contribuabili aflați în situații comparabile și de a reduce posibilitățile de optimizare fiscală. Toate măsurile sunt propuneri cu intrare în vigoare planificată pentru 1 ianuarie 2027 și pot fi modificate până la adoptare.
Gospodăriile țărănești: de la 7% la 12%
Proiectul propune majorarea cotei impozitului pe venit aplicate veniturilor gospodăriilor țărănești de la 7% la 12%. Rațiunea declarată este uniformizarea cotelor și aplicarea unui tratament egal între fondatorii de gospodării țărănești și cei de întreprinderi individuale, care astăzi sunt impozitați diferit deși desfășoară activități comparabile.
Sectorul financiar și de asigurări: de la 12% la 18%
Pentru veniturile obținute din activitățile financiare și de asigurări prevăzute în secțiunea K a CAEM, proiectul propune majorarea cotei impozitului pe venit de la 12% la 18%, aplicabilă pe parcursul perioadei fiscale 2027. Măsura vizează, potrivit notei de fundamentare, valorificarea potențialului fiscal al sectorului financiar. Este o creștere care privește băncile, companiile de asigurări și alte entități din acest sector.
Cota "0" pe profitul nedistribuit, prelungită până în 2029
Aici se află una dintre veștile bune pentru afaceri. Mecanismul actual de amânare a impozitului pe venit în cazul nedistribuirii profitului, prevăzut pentru anii 2023-2026, ar urma să fie prelungit până în anul 2029 inclusiv. În plus, condițiile de eligibilitate se relaxează: pragul cifrei de afaceri sau al totalului activelor crește de la 100 milioane lei la 200 milioane lei, ceea ce înseamnă că și companii mai mari ar putea beneficia de reinvestirea profitului fără impozitare imediată.
Nota de fundamentare arată că, pe parcursul anilor 2023-2025, de acest mecanism au beneficiat peste 8 mii de agenți economici, care au reinvestit profitul în echipamente, tehnologii și extinderea activității. Prelungirea este prezentată drept un instrument de stimulare a investițiilor.
Regimul de 4% din rulaj: pragul pentru consultanță scade de la 60% la 25%
În prezent, contribuabilii care au avut în anul precedent venituri din servicii de consultanță pentru afaceri și management (pct. 70.22 din CAEM) mai mici de 60% din veniturile din vânzări pot aplica regimul de impozitare de 4% din rulaj. Proiectul reduce acest prag la 25%. Practic, dacă ponderea veniturilor din consultanță depășește 25% din totalul veniturilor din vânzări, contribuabilul nu mai poate aplica cota de 4% și trece la cota de 12%. Este o înăsprire care vizează direct entitățile care folosesc regimul preferențial desfășurând preponderent activități de consultanță.
Facilități eliminate
Proiectul elimină scutirea de la plata impozitului pe venit pentru mai multe categorii: asociațiile de economii și împrumut, organizațiile sindicale și patronale, precum și instituțiile de învățământ private. În privința acestora din urmă, nota precizează că ar aplica cota de 12% inclusiv atunci când au statut de organizație necomercială. Scopul declarat este extinderea bazei de impozitare și asigurarea unui tratament fiscal uniform.
Taxa de viciu și impozitarea nerezidenților
Proiectul introduce, prin completarea Codului fiscal cu art. 92-2, o taxă de viciu de 6% aferentă participării la jocurile de noroc și loterii, calculată pe miza depusă, respectiv prețul biletului de loterie, și virată direct de organizator. În cazul nerezidenților, se propune o cotă de 12% pentru plățile aferente veniturilor de la art. 71 (cu excepția celor de la lit. a) și o cotă de 8% pentru dividendele direcționate către nerezidenți, precum și extinderea listei veniturilor impozabile cu patrimoniul primit prin donație sau moștenire.
Pentru companii, imaginea de ansamblu este mixtă: reinvestirea profitului rămâne stimulată și chiar se extinde către firme mai mari, însă gospodăriile țărănești, sectorul financiar și consultanții care foloseau regimul de 4% ar resimți o sarcină fiscală mai mare. Fiind un proiect în consultare publică, aceste praguri și cote pot fi ajustate; recomandăm ca entitățile potențial afectate - în special cele apropiate de pragul de 25% la consultanță sau cele care planifică reinvestirea profitului - să analizeze din timp scenariile pentru 2027 și, dacă este cazul, să transmită observații până la 21 august 2026.
