37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Plata salariului prin card bancar

Plata salariului prin card bancar

17.08.2022778 views Daniela Manolachi, contabil

Întrebarea: Entitatea cu un număr mare de angajați este în drept să treacă angajații cu salariu la carduri bancare și pe ce act normativ se bazează? Răspuns: Legea salarizării nr. 847/2022, stipulează că salariu reprezintă orice recompensă sau câștig evaluat în bani, plătit salariatului de către angajator în temeiul contractului individual de muncă, pentru munca prestată sau care urmează a fi prestată. Potrivit Codului muncii (art.142), salariul se plăteşte periodic, nemijlocit salariatul...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

Articole similare

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...