37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Impozitarea veniturilor obţinute din transmiterea în arendă a unei cote de teren agricol

Impozitarea veniturilor obţinute din transmiterea în arendă a unei cote de teren agricol

11.04.2024622 views Daniela Manolachi, contabil

Întrebare: O persoană fizică plecată la muncă peste hotare a transmis în arendă agentului economic un teren agricol. Este obligată persoana fizică să declare venitul obţinut din darea în arendă a terenului? Persoana fizică va avea dreptul la utilizarea scutirii personale? Răspuns: În conformitate cu prevederile art. 1288 alin. (1) din Codul civil, prin contractul de arendă, o parte (arendator) se obligă să dea celeilalte părți (arendaș) un teren agricol și/sau alte bunuri agricole în posesie...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

Articole similare

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...