Regulamentul privind acordarea/suspendarea statutului de persoană asigurată în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1246/2018, va fi completat cu noi prevederi. În acest sens, Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) a elaborat proiectul hotărârii Guvernului pentru modificarea unor acte normative, în vederea ajustării reglementărilor din domeniul asigurării obligatorii de asistență medicală.
Una dintre completările propuse se referă la categoriile de persoane asigurate în sistemul AOAM. Astfel, va fi introdusă mențiunea că persoanele fizice neangajate trebuie să aibă domiciliul în Republica Moldova. Această completare este necesară pentru asigurarea coerenței cu art. 4 alin. (4) din Legea nr. 1585/1998 cu privire la asigurarea obligatorie de asistență medicală, care stabilește că Guvernul are calitatea de asigurat pentru persoanele neangajate cu domiciliul în Republica Moldova, aflate la evidența autorităților competente, cu excepția celor obligate prin lege să se asigure în mod individual.
Modificările mai includ și actualizarea normelor privind calcularea penalităților pentru neachitarea primelor AOAM. Noile prevederi aliniază Regulamentul la modificările operate prin Legea nr. 146/2025 pentru modificarea unor acte normative. Conform proiectului, cuantumul penalității pentru neachitarea în termen a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală se determină conform prevederilor Codului fiscal. În prezent art. 228 alin. (3) din Codul fiscal, cuantumul majorării de întârziere se determină anual în funcţie de rata de bază (rotunjită până la următorul procent întreg), stabilită de Banca Naţională a Moldovei în luna noiembrie a anului precedent anului fiscal de gestiune, aplicată la operaţiunile de politică monetară pe termen scurt, majorată cu 5 puncte, împărţită la numărul de zile ale anului şi aproximată conform regulilor matematice până la 4 semne după virgulă.
O altă modificare se referă la reformularea normei privind acordarea și suspendarea statutului de persoană asigurată pentru elevii și studenții care își fac studiile peste hotarele țării. Noua redacție urmărește clarificarea procedurii și alinierea acesteia la prevederile art. 4 alin. (9¹) din Legea nr. 1585/1998 cu privire la asigurarea obligatorie de asistență medicală, potrivit cărora statutul de asigurat pentru elevii și studenții încadrați în nivelurile 3–8 ale sistemului de învățământ, conform Codului educației, care studiază cu frecvență în afara țării, se acordă sau se suspendă de către asigurător în baza cererii și a documentelor confirmative.
Proiectul urmeaza a fi consultat până la data de 2 decembrie curent.
