37.9k
Home  »  Articole  »  Întrebări-Răspunsuri   »   Regimul fiscal al ajutoarelor materiale oferite foștilor angajați

Regimul fiscal al ajutoarelor materiale oferite foștilor angajați

28.05.2024261 views Daniela Manolachi, contabil

Întrebare: Cu ocazia aniversării a 15 ani de activitate societatea intenționează să acorde ajutoare materiale foştilor săi angajaţi. Vor fi deductibile sau nu cheltuielile respective și cum se vor impozita? Răspuns: Potrivit art. 1651 din Codul muncii, orice angajator este în drept să acorde anual salariaţilor ajutor material în modul şi condiţiile prevăzute de contractul colectiv de muncă, de alt act normativ la nivel de unitate şi/sau de actele normative în vigoare. Potrivit legisl...

Această informație este protejata

Pentru a vizualiza vă rugăm să vă autentificați

Inregistrare Autentificare

Comentarii

Articole similare

Înregistrare

Restabilirea parolei

Se încarcă...