Prima  |  Întrebări-Răspunsuri | Privind posibilitatea trecerii angajatului de la munca prestată prin cumul la una de bază în cadrul aceleiaşi întreprinderii
  imprimare

Privind posibilitatea trecerii angajatului de la munca prestată prin cumul la una de bază în cadrul aceleiaşi întreprinderii

24.10.2011   9337   4    Liuba Mursa, manager serviciul personal

Privind posibilitatea trecerii angajatului de la munca prestată prin cumul la una de bază în cadrul aceleiaşi întreprinderii

 

Cum poate fi trecut angajatul de la munca prestată prin cumul la un contract de muncă de bază? Ce înscrieri se fac în acest caz în carnetul de muncă ?

Conform art. 267 din Codul Muncii - munca prin cumul reprezintă îndeplinirea de către salariat, pe lîngă munca de bază, a unei alte munci, permanente sau temporare, în afara orelor de program, în temeiul unui contract individual de muncă distinct.

În cazul necesităţii trecerii angajatului care prestează munca prin cumul la munca la locul de bază în primul rînd se desface contractul individual de muncă încheiat la locul de muncă prin cumul prin una din aceste două metode:

1) conform art. 86 (1) lit. s) se va desface din iniţiativa angajatorului contractul individual de muncă pe durată nedeterminată sau determinată încheiat cu salariatul ce prestează munca prin cumul, după care se încheie un nou contract individual de muncă cu una şi aceiaşi persoană care va exercita profesia, specialitatea sau funcţia respectivă ca profesie, specialitate sau funcţie de bază (art.273);

2) conform art. 85 (1) – demisia (in cazul dat salariatul depune cerere de demisie).

După încetarea contactului individual de muncă prin cumul se încheie contractul individual de muncă cu angajatul dat la locul de muncă de bază cu perfectarea tuturor actelor conform capitolului II «Încheierea şi executarea contractului individual de muncă» din Codului Muncii.

În carnetul de muncă se va fac înscrierile:

- la eliberarea angajatului, încetarea contractului individual de muncă prin cumul „Concediat în legătură cu desfacerea contractului individual de muncă, conform art.86 (1) lit. s) din Codul muncii” sau „Demisionat conform art. 85 din Codul Muncii”.

- la angajarea ulterioară a acestuia în cadrul întreprinderii “Angajat sau numit în secţia, direcţia, subsecţia, sectorul, atelierul...”, cu indicarea denumirii concrete, precum şi a denumirii activităţii, profesiei sau funcţiei şi a gradului sau categoriei conferite (Hotărîrea Guvernului nr.1449 din 24.12.2007 Regulament privind completarea, păstrarea şi evidenţa carnetului de muncă).

Votează: 0.0/5 (0 Voturi )

Comentarii Adaugă comentariu

Corina / 11.06.2014 10:34
Da eu la fel m-am ciocnit cu asa problema, si am facut demisia salariatului din proprie initiativa, dupa care angajarea acestuia la locul de munca de baza, numai cu inscrierea in carnetul de munca deja este o problema, caci nu se vede stagiul de munca lucrat prin cumul, caci munca prin cumul doar nu se indica in carnetul de munca (doar la cererea salariatului)???

Răspunde
 

Mihai / 05.08.2013 17:41
O aboradare nelegală, greşită şi contrară Normelor naţionale şi internaţionale. Consultaţi LEagea dacă nu cunoaşteţi cum să acţiuonaţi.

Răspunde
 

Mariana / 23.01.2012 11:45
Nu-mi prea place ideia desfacerii contractului initial si incheierea altui nou pentru ca mai apar zile de concediu neutilizate care trebuie achitate la desfacerea contractului. Dar ce facem daca lucratorul va dori sa le ia in viitorul apropiat, de ex se apropie vara si are planuri de vacanta. De ce nu merge acordul aditional la contract unde se specifica ca se trece la lucru de baza plus ca si numarul de ora poate fi schimbat.

Răspunde
 

ion / 05.12.2011 21:08
dar nu-i corect daca se face ordin de transfer si se perfecteaza anexa la contract unde se indica ca este angajat de bazah

Răspunde
 

Nume, Prenume *:
E-mail:
Comentariu * caractere rămase
Noutăţi
6 pasi sa fii mai fericit la locul de munca  
22.12.2014  
Oamenii care lucreaza cel mai bine si au cele mai bune rezultate la locul de munca sunt cei care sunt fericiti atunci cand merg la job
Tarile care vor renunta la bancomate  
22.12.2014  
Belgia, Franța și Canada sunt țările în care tranzacțiile cu cardul reprezintă peste 90% din totalul de plăți efectuate de locuitori
Articole
Majorarea capitalului social din contul profitului nerepartizat – repartizare de dividende? Aspecte contabile 
03.12.2014  
Majorarea capitalului social al unei entități din contul profitului nerepartizat proporțional cotelor de participație este o repartizare de dividende? Această întrebare a devenit actuală pe neașteptate în anul 2009
Реформа аудита: с чего начать? 
15.03.2011  
На международной конференции «Аудиторская профессия: вызовы и перспективы», организованной 3 марта в Кишиневе Ассоциацией профессиональных бухгалтеров и аудиторов (АСАР), представители профессии снова говорили о реформе системы надзора над аудиторской деятельностью и участии в ней профессиональных организаций.
Studiem SIRF (IFRS) pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii 
29.11.2011  
SIRF pentru IMM a fost conceput de Consiliul pentru Standarde Internaţionale de Contabilitate (IASB) pentru a se aplica situaţiilor financiare ale entităţilor care în multe ţări sunt denumite în mai multe feluri, inclusiv întreprinderi mici şi mijlocii (IMM – uri), entităţi private şi entităţi fără răspundere publică.
Date de contact
Adresa:
Chişinău, str. Mitropolit Varlaam 65, of.313, MD-2001
Tel.: (+373 22) 22 49 37
Fax: (+373 22) 22 49 37
     
© 2014 Contabil Şef. Toate Drepturile Rezervate.  Total vizitatori: 3671637 | ieri:1897 |  azi:2239 |  online:331